🛋️Meble z płyty, tanie ubrania i formaldehyd - trujące połączenie🛋️
Niegdyś meble były drogie i ciężkie, ale raz kupione, służyły przez lata. Ikea zmieniła to, ponieważ meble stały się elementem designerskim, który można łatwo wymienić. Podobnie jest z ubraniami (4 nowe kolekcje co roku) czy niektórymi zegarkami. Ja jako człowiek niezbyt interesujący się meblami, dzielę je na takie rodzaje:
- meble babcine
- meble typu Ikea - tanie i niskiej jakości
- meble porządne i drogie
Z tego artykułu dowiesz się, jak to wszystko przekłada się na Twoje zdrowie.
- Płyta paździerzowa nie zawiera w sobie drewna, składa się ze sklejonego lnu i konopii.
- Płyta wiórowa - zawiera wióry drzewne
- Płyta pilśniowa to drewno poddane odpowiedniej obróbce - płyty tego typu kojarzą mi się najbardziej z tyłami starych mebli
- Płyta MDF to odmiana płyty pilśniowej używana do produkcji mebli.
- Płyta HDF, przeznaczona do produkcji paneli podłogowych
- Płyta OSB, wykorzystywana do produkcji elementów konstrukcyjnych, poszyć
- Sklejka, dykta to płyta z wielu cienkich warstw drewna. Kojarzy się z czymś słabej jakości, ale jest najszlachetniejszym materiałem spośród tu wymienionych.
Dlaczego płyty są tak powszechnie stosowane?
Płyty mają wiele zalet. Są tańsze od drewna i mogą być produkowane z odpadów przy jego produkcji. Niektóre odmiany płyt są bardziej wytrzymałe niż drewno i są odporne na obciążenia we wszystkich kierunkach. Można je łatwo formować w różne kształty. Robi się z nich także niezłej jakości gitary.Wadą płyt jest natomiast niska odporność na wodę, dlatego często są obklejane materiałami zabezpieczającymi przed wilgocią.
Formaldehyd, groźny składnik płyt
Formaldehyd możesz kojarzyć z lekcji biologii - 40 procentowy roztwór formaldehydu to substancja hamująca rozkład preparatów. Jeśli znajduje się w naszym otoczeniu, może powodować podrażnienia błon śluzowych, katar, problemy z oddychaniem. Jest też kancerogenem - zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory. Działa toksycznie także na wątrobę, układ rozrodczy i nerwowy.Wspominam o nim z ważnego powodu - jednym ze źródeł formaldehydu w powietrzu są właśnie wszelkiego rodzaju płyty meblowe i tanie panele. Może wydzielać go też wełna mineralna, jego źródłem są kleje do tapet i farby, a także dywany. Znajduje się też w ubraniach ze sztucznych materiałów, szczególnie tych nowych i wykonanych z nylonu oraz zamszu. Aldehyd mrówkowy znajduje się też w wielu kosmetykach, takich jak tusze do rzęs, dezodoranty, mydła.
Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, jak katar, kaszel, podrażnienie błon śluzowych, które pojawiają się tylko np. w domu lub w pracy, mogą być one spowodowane syndromem chorego budynku. Polega on właśnie na zanieczyszczeniu powietrza dużymi ilościami trujących substancji ulatniających się z mebli i materiałów wykończeniowych. Na działanie formaldehydu bardzo narażone są też osoby pracujące w firmach produkujących płyty i meble. Zastanawiam się też, na jakie ryzyko narażają się osoby mieszkające w domach z płyt OSB, które zawierają dużo formaldehydu.
Niestety ale często nie mamy takiego wyboru i w takiej sytuacji, pozostaje nam częste wietrzenie pomieszczeń.
Dobrym rozwiązaniem może być zakup oczyszczacza powietrza, który wyeliminuje z niego takie trucizny, jak formaldehyd, benzen i benzopiren.
Kupując przedmioty do domu, kosmetyki i ubrania, zwróćmy uwagę na to, czy podczas ich produkcji był używany formaldehyd. Lepszym wyborem będzie kupno nieco droższych, ale bezpiecznych rzeczy.
Kto szczególnie powinien unikać mebli z płyt?
Najbardziej na trujące działanie formaldehydu narażone są małe dzieci oraz osoby z astmą. Niektóre osoby mogą być uczulone na formaldehyd.Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, jak katar, kaszel, podrażnienie błon śluzowych, które pojawiają się tylko np. w domu lub w pracy, mogą być one spowodowane syndromem chorego budynku. Polega on właśnie na zanieczyszczeniu powietrza dużymi ilościami trujących substancji ulatniających się z mebli i materiałów wykończeniowych. Na działanie formaldehydu bardzo narażone są też osoby pracujące w firmach produkujących płyty i meble. Zastanawiam się też, na jakie ryzyko narażają się osoby mieszkające w domach z płyt OSB, które zawierają dużo formaldehydu.
Jak można walczyć z formaldehydem w naszym otoczeniu?
Po pierwsze, nie wybierajmy najtańszych mebli, paneli i innych materiałów wykończeniowych. Mając do wyboru zakup tanich nowych mebli i tanich używanych, lepsze mogą być te drugie, z których substancje trujące już się uwolniły. Warto zastanowić się też nad zakupem używanych mebli i późniejszym odnowieniem ich.Niestety ale często nie mamy takiego wyboru i w takiej sytuacji, pozostaje nam częste wietrzenie pomieszczeń.
Dobrym rozwiązaniem może być zakup oczyszczacza powietrza, który wyeliminuje z niego takie trucizny, jak formaldehyd, benzen i benzopiren.
Kupując przedmioty do domu, kosmetyki i ubrania, zwróćmy uwagę na to, czy podczas ich produkcji był używany formaldehyd. Lepszym wyborem będzie kupno nieco droższych, ale bezpiecznych rzeczy.
Komentarze