馃悏馃尨Draceny - smocze ro艣liny z wysp tropikalnych馃尨馃悏
Cze艣膰,
Kilka miesi臋cy temu zako艅czy艂 si臋 w moim 偶yciu etap tu艂aczki po r贸偶nych stancjach i w ko艅cu przeprowadzi艂em si臋 "na swoje". Jest to dobra okazja by zamiast ikeowskimi "fejkami", ozdobi膰 pomieszczenie 偶ywymi ro艣linami. Ich dob贸r by艂 nieco przypadkowy, na zasadzie - o w Biedronce jest fajna ro艣lina to j膮 wezm臋. Pad艂o na dracen臋, po 艂acinie - smoczyc臋.
Gdzie dracena ro艣nie w naturze?
Dracena nale偶y do rodziny szparagowatych. Naturalnie wyst臋puje niemal na ca艂ym 艣wiecie w ciep艂ych rejonach klimatu zwrotnikowego i r贸wnikowego. Najwi臋ksza r贸偶norodno艣膰 tych ro艣lin wyst臋puje w Afryce oraz Azji. Na niekt贸rych wyspach wyst臋puj膮 endemity, czyli ro艣liny kt贸rych nie mo偶na spotka膰 nigdzie indziej.
Ro艣liny preferuj膮 klimat p贸艂pustynny i wilgotny, rosn膮 cz臋sto w lasach, na skarpach i nawet w korytach wysychaj膮cych rzek. Tam gdzie draceny nie wyst臋powa艂y naturalnie, introdukowano je.
Morfologia dracen
Ro艣liny mog膮 mie膰 od 10 cm do nawet 40 metr贸w. Ich li艣cie czasem s膮 wielobarwne, na co wp艂ywa brak chlorofilu w niekt贸rych warstwach tkanki. Ciemne gatunki dracen zawieraj膮 antocyjany, znane tak偶e z naszych jag贸d.
Draceny kwitn膮 w naturze w nocy, s膮 zapylane przez zawisaki. Daj膮 niewielkie jagody.
Ro艣liny przyjmuj膮 r贸偶norodne formy. Mog膮 wygl膮da膰 jak drzewko wyrastaj膮ce z cienkiego pnia, lub mie膰 d艂ugie li艣cie zaczynaj膮ce si臋 na skr贸conej 艂odydze, podobnie jak aloes. Dracaena goldieana ma li艣cie przypominaj膮ce babk臋.
Dracena Sandera posiada bardzo d艂ug膮 艂odyg臋, kt贸r膮 mo偶na zaplata膰 w spiral臋 lub w warkocz.
Najbardziej niezwyk艂ym gatunkiem draceny jest Dracaena cinnabari, kt贸ra ro艣nie na Sokotrze. Przypomina wygl膮dem nieco wielki grzyb, ale tak偶e baobab. Od spodu ma pie艅 oraz pl膮tanin臋 nagich ga艂臋zi, natomiast li艣cie rosn膮 tylko od g贸ry. Podobna jest dracena smocza.
Dracaena hiacynthoides przypomina wygl膮dem hiacynt. Dracena smocza mo偶e by膰 trzymana w doniczce jako bonsai.
Jak dba膰 o dracen臋?
Ro艣lina lubi s艂o艅ce kt贸re nie pada bezpo艣rednio. Toleruje zraszanie, nale偶y unika膰 nadmiernego przesuszania i przelewania. Dracena Sandera mo偶e rosn膮膰 bezpo艣rednio w wodzie lub hydro偶elu.
M艂ode draceny przesadza si臋 co sezon do nieco wi臋kszej doniczki, natomiast starsze mo偶na rzadziej.
Draceny s膮 jednymi z najpopularniejszych ro艣lin pokojowych, co bierze si臋 z 艂atwo艣ci "obs艂ugi".
W艂a艣ciwo艣ci zdrowotne draceny
Wszystkie gatunki dracen trzymane w doniczkach s膮 truj膮ce, nie wolno ich stosowa膰 na w艂asn膮 r臋k臋. Tradycyjne i naukowo przebadane zastosowania dracen s膮 niezwykle szerokie.
Smocza krew
Calamus Draco, Dracena smocza i Draceana cinnabari daj膮 偶ywic臋 o jaskrawoczerwonym kolorze. Podobnie jak inne 偶ywice ma ona dzia艂anie 艣ci膮gaj膮ce i z tego powodu, stosowano j膮 do hamowania krwawie艅, 艣rodek przeciwwrzodowy i przeciwzapalny. Zawiera substancj臋 o potencjalnym dzia艂aniu przeciwbia艂aczkowym.
Smocza krew by艂a stosowana tak偶e jako barwnik oraz sk艂adnik atramentu. Zdobion膮 ni膮 tak偶e ceramik臋. Mog艂a wchodzi膰 w sk艂ad barwnika o nazwie cynober.
Zastosowania innych dracen
Draceny s膮 stosowane:
- przeciwbiegunkowo
- do produkcji myd艂a przy艣pieszaj膮cego gojenie ran
- przecigrzybiczo
- na popraw臋 zdrowia psychicznego
- przeciwmalarycznie
- przeciwrobaczo
- na wzmocnienie w膮troby
- jako 艣rodek na choroby weneryczne
- na b贸l uszu
- na obrz臋ki staw贸w
- przeciwkaszlowo
- na popraw臋 kr膮偶enia
- przeciwzakrzepowo
- jako odtrutka
- na popraw臋 laktacji
- jako od偶ywka do w艂os贸w
- przeciwastmatycznie
- przeciwgor膮czkowo
- w rytua艂ach magicznych
- do balsamowania zw艂ok
Draceny zawieraj膮 szereg zwi膮zk贸w aktywnych, w tym cz臋艣膰 takich, kt贸rych nie mo偶na spotka膰 w innych ro艣linach.
Podsumowuj膮c, draceny s膮 niezwykle r贸偶norodn膮 grup膮 ro艣lin. Mamy to szcz臋艣cie, 偶e przynajmniej niekt贸re z nich mo偶emy trzyma膰 w domu.
Komentarze