Różnice między kapsułkami vege i żelatynowymi

Kapsułki są jedną z najczęściej stosowanych form podawania leków i suplementów diety. Ich zaletą jest to, że szybko rozpuszczają się, są niedrogie i można je łatwo wypełnić substancjami leczniczymi. Często podaje się w nich te substancje lecznicze, których nie można podawać wraz z innymi preparatami, bo zmniejsza to ich skuteczność (interakcje). Jeśli jesteś miłośnikiem ziołolecznictwa, możesz takie kapsułki kupić osobno i następnie pakować w nie rozdrobnione zioła.

Puste kapsułki można kupić w dwóch różnych formach - tradycyjnych, kapsułkach żelatynowych, oraz kapsułkach wegetariańskich. Jedne i drugie spełniają swoją funkcję, jednak warto znać między nimi różnicę. Dzięki temu będziesz mógł wybrać kapsułki, które spełnią Twoje potrzeby.

Zalety i wady kapsułek żelatynowych
Żelatyna to substancja, z której oryginalnie tworzono kapsułki żelatynowe. Jest znacznie tańsza i dostępna w większej ilości odmian. Kapsułki są dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Pamiętaj o tym, że żelatyna to produkt pochodzenia zwierzęcego, która powstaje z kolagenu. To białko powstaje ze zwierzęcej tkanki łącznej, co wielu konsumentów hamuje przed skorzystaniem z jej właściwości. Nie mogą jej spożywać wegetarianie oraz osoby, które nie jedzą mięsa z przyczyn religijnych. Jeśli na co dzień unikasz jedzenia mięsa, bo dbasz o prawa zwierząt, nie zapominaj o tym, jak wytwarza się żelatynę.
Jeden i drugi rodzaj kapsułek nieco różni się pod względem tego, jakimi substancjami można je wypełnić. Kapsułki żelatynowe wypełnia się raczej sproszkowanymi lekami i suplementami zdrowia. Większość płynów i żeli może rozpuszczać kapsułki żelatynowe.


Zalety i wady kapsułek wegetariańskich
Najważniejszą zaletą kapsułek vege jest to, że nie robi się ich z produktów pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu mogą je przyjmować osoby, które nie jedzą mięsa. Jeśli jesteś wegetarianinem lub pościsz w piątki, ten rodzaj kapsułek, będzie jedynym rozwiązaniem. Mogą je przyjmować także osoby jedzące tylko produkty spełniające zalecenia kuchni koszernej i prawa Halal.
Z tego powodu, stają się coraz popularniejsze. Kapsułki celulozowe także są dostępne w wielu kolorach i kształtach. Celuloza jest dobrym zabezpieczeniem dla substancji półpłynnych i żelowych. Dodatkowo, kapsułki żelatynowe nie maja praktycznie żadnych działań niepożądanych, nawet, jeśli przyjmuje się je przez dłuższy czas. Są 100% naturalne i nietoksyczne.

Wniosek
Coraz więcej firm zwraca uwagę an to, w jakiej formie podawane są substancje lecznicze. Jeśli unikasz mięsa i produktów zwierzęcych, w sklepach znajdziesz wiele suplementów pakowanych w kapsułki roślinne. Alternatywą są także tabletki, powstające ze sprasowanych ziół i innych składników aktywnych, które nie mają żadnych dodatków. Ich minusem jest to, że mają silny zapach i gorzej się przechowują.

Bardzo ciekawą formą pakowania substancji ziołowych (którą można wykorzystać w domu), są opłatki skrobiowe. Wymyślono je w 1873 roku, każdy opłatek składa się z dwóch miseczek, które składa się razem. Jeśli je wykorzystujesz, pamiętaj, by zioła wsypywać do mniejszej części i zamykać większą, a nie odwrotnie :).  

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

🏠📱Pożegnanie ze smart home, czyli lepsze wrogiem dobrego📱🏠

Najostrzejsze zupki chińskie

🥒🍹Beninkaza szorstka (Benincasa hispida) - zrobisz z niej i herbatę, i gulasz🍹🥒