Olej lniany - najważniejsze zalety i jak go używać

Olej lniany to jeden z najzdrowszych olejów, jakie można kupić. Pierwszy raz miałem z nim styczność kilkanaście lat temu podczas pracy w aptece. Jednym z moich obowiązków było wtedy wyjmowanie butelek oleju z dostawy z Oleofarmu ze styropianowych opakowań i przekładanie go do lodówki. Dziś można kupić także olej lniany innych firm. W tym artykule, postaram się przedstawić główne zalety oleju lnianego.

Bogactwo kwasów omega-3

Olej lniany składa się niemal z 50% z kwasów omega-3 ALA. Z nich powstaje w organizmie kwas DHA oraz EPA. Wystarczy jedna łyżka oleju lnianego, by zapewnić zapotrzebowanie organizmu na kwasy omega. Warto go przyjmować szczególnie wtedy, gdy w Twojej diecie brakuje ryb.

Kwasy omega-3 są ważne dla organizmu, ponieważ zmniejszają procesy zapalne, wspierają działanie serca i naczyń krwionośnych, oraz zapewniają prawidłowe działanie mózgu.

Hamowanie wzrostu komórek nowotworowych

Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że olej lniany zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów, szczególnie jelita grubego oraz sutka. Te dane dają pewną nadzieję na przyszłość.
W tym miejscu warto wspomnieć o diecie Budwig (nazwa pochodzi od nazwiska badaczki), w której głównym składnikiem jest ser biały oraz olej lniany. Ta dieta została stworzona właśnie w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Informacje na temat tej diety znalazłem kiedyś w ulotkach dołączanych do oleju Oleofarm.

Pozytywny wpływ na zdrowie serca

Przeprowadzono badania, w których porównano działanie oleju lnianego oraz oleju słonecznikowego (zawierającego kwasy omega-6). Wykazano że olej lniany pozwala zmniejszyć ciśnienie oraz poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. 

Poprawne działanie układu pokarmowego

Jeśli cierpisz na częste biegunki i zaparcia, spróbuj oleju lnianego. Wpływa on pozytywnie na działanie układu pokarmowego, regulując ruchy perystaltyczne i zmniejszając stany zapalne.

Super gładka i zdrowa skóra

Jeśli chcesz zachować zdrową skórę bez zmarszczek, olej lniany może być idealnym rozwiązaniem. Sucha skóra z tendencją do łuszczenia się, może oznaczać niedobór kwasów omega-3 w organizmie. 
Niektóre choroby skóry, takie jak AZS, wiążą się ze stanem zapalnym w organizmie. W takiej sytuacji, warto porozmawiać z lekarzem o tym, czy nie należy rozpocząć suplementacji kwasami omega-3.

Jak stosuje się olej lniany?

Olej lniany jest przeznaczony jedynie do stosowania na zimno. Można go stosować jako dodatek do sałatek, surówek i sosów. Łyżkę oleju można dodać do smoothies lub shake warzywnego.

Można go także zmiksować z serem białym. Kiedyś znalazłem także przepis na śledzie z olejem lnianym. Wydaje mi się, że olej lniany będzie dobrym dodatkiem do diet niskowęglowodanowych. 

Uwaga - olej lniany jest zdrowy, ale bardzo kaloryczny. Jeśli będziesz przyjmował kilka łyżek oleju, bez zmiany swojej obecnej diety, zaczniesz tyć. Aby tego uniknąć, warto najpierw wyeliminować szkodliwe składniki diety, jak węglowodany proste czy tłuszcze zwierzęce.

Można go stosować także na skórę (także twarzy), jako dodatek do naturalnych kremów i maseczek.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najostrzejsze zupki chińskie

Lizbona > Alfama - moje wrażenia

🧪📣Różeniec Górski: Naturalny adaptogen na wypalenie zawodowe📣🧪