馃尦Jemio艂a, czyli paso偶ytniczy styl 偶ycia w 艣wiecie ro艣lin馃尦
Jemio艂a, Viscum album (zwana te偶 strz臋艣l膮) jest paso偶ytem - atakuje starsze drzewa i za pomoc膮 ssawek pobiera z nich wod臋 i substancje od偶ywcze. Jednocze艣nie, jak ka偶da ro艣lina zielona, posiada zdolno艣膰 do fotosyntezy. Ta dziwna ro艣lina wyr贸偶nia si臋 nie tylko niespotykanym wygl膮dem, ale tak偶e jest 藕r贸d艂em wielu substancji wykorzystywanych w medycynie.
Wyst臋puje w ca艂ej Europie, po艂udniowo-wschodniej Azji i w Nepalu.
Jednym z moich pierwszych wspomnie艅 z dzieci艅stwa s膮 rosn膮ce za domem topole. Ich korony by艂y ozdobione du偶ymi kulami, kt贸re niekt贸rzy mogli by wzi膮膰 za ptasie gniazda, jednak by艂y to k臋py jemio艂y.
Pokr贸j ro艣liny jest nietypowy - posiada grube li艣cie na grubych ga艂膮zkach, mog膮cych wywo艂ywa膰 skojarzenie z wodorostami. Na dodatek, daje ona bia艂e nasiona. W Polsce mo偶na znale藕膰 trzy odmiany jemio艂y, na 艣wiecie wyst臋puje ich 65.
Je艣li znasz komiksy z Asterixem, na pewno kojarzysz powtarzaj膮cy si臋 motyw. Druid Panoramix zwykle wchodzi艂 na d臋by po to, by zbiera膰 z nich z艂otym sierpem ga艂膮zki jemio艂y. Autor komiks贸w zainspirowa艂 si臋 celtyckimi druidami, kt贸rzy wykorzystywali dzia艂anie odtruwaj膮ce jemio艂y. Jemiole przypisywano magiczne dzia艂anie - pono膰 mia艂a chroni膰 przed urokami. Uwa偶ano 偶e jest nie艣miertelna, poniewa偶 pozostawa艂a na drzewach nawet podczas zimy, kiedy traci艂y one li艣cie.
Jemio艂a nie by艂a natomiast ceniona w czasach staro偶ytnych i w 艣redniowieczu, traktowano j膮 raczej jako symbol bezwzgl臋dno艣ci i paso偶ytnictwa. Oko艂o roku 1600 zacz臋to jemio艂膮 ozdabia膰 domy na 艣wi臋ta. Ze wzgl臋du na dwuznaczny wygl膮d soku z nasion jemio艂y, by艂a ona kojarzona z p艂odno艣ci膮.
Na przestrzeni wiek贸w wykorzystywano silnie klej膮ce w艂a艣ciwo艣ci owoc贸w jemio艂y. Jej nazwa 艂aci艅ska oznacza w艂a艣nie klej. Przez wieki robiono z niej klej s艂u偶膮cy do 艂apania ma艂ych ptak贸w. Podobno odradza si臋 parkowanie pod jemio艂膮, poniewa偶 nasiona kt贸re spadn膮 na karoserie s膮 trudne do usuni臋cia.
Jemio艂a nie wyst臋puje na buku i d臋bie, mo偶e natomiast zaatakowa膰 drzewa iglaste. Powoduje straty w drzewostanie, poniewa偶 pozbawia nosiciela wody i substancji od偶ywczych oraz zwi臋ksza ryzyko powalenia drzewa przez wiatr. Jemio艂臋 usuwa si臋 r臋cznie, co jest niebezpiecznym zaj臋ciem. Samo usuni臋cie krzaka jemio艂y sprawia, 偶e odrasta on w ci膮gu 2 - 3 lat, dlatego zwykle usuwa si臋 ca艂膮 zaka偶on膮 ga艂膮藕.
藕r贸d艂o - https://jerzym.flog.pl/wpis/13924578/jemioluszka-bombycilla-garrulus--12--na-jemiole |
Jemio艂a jest po偶ywieniem dla wielu gatunk贸w zwierz膮t, od niej wzi臋艂a si臋 te偶 nazwa ptaka - jemio艂uszka.
Komentarze