🌳Jemioła, czyli pasożytniczy styl życia w świecie roślin🌳

Jemioła, Viscum album (zwana też strzęślą) jest pasożytem - atakuje starsze drzewa i za pomocą ssawek pobiera z nich wodę i substancje odżywcze. Jednocześnie, jak każda roślina zielona, posiada zdolność do fotosyntezy. Ta dziwna roślina wyróżnia się nie tylko niespotykanym wyglądem, ale także jest źródłem wielu substancji wykorzystywanych w medycynie.

Występuje w całej Europie, południowo-wschodniej Azji i w Nepalu. 

Jednym z moich pierwszych wspomnień z dzieciństwa są rosnące za domem topole. Ich korony były ozdobione dużymi kulami, które niektórzy mogli by wziąć za ptasie gniazda, jednak były to kępy jemioły. 

Pokrój rośliny jest nietypowy - posiada grube liście na grubych gałązkach, mogących wywoływać skojarzenie z wodorostami. Na dodatek, daje ona białe nasiona. W Polsce można znaleźć trzy odmiany jemioły, na świecie występuje ich 65.

Jeśli znasz komiksy z Asterixem, na pewno kojarzysz powtarzający się motyw. Druid Panoramix zwykle wchodził na dęby po to, by zbierać z nich złotym sierpem gałązki jemioły. Autor komiksów zainspirował się celtyckimi druidami, którzy wykorzystywali działanie odtruwające jemioły. Jemiole przypisywano magiczne działanie - ponoć miała chronić przed urokami. Uważano że jest nieśmiertelna, ponieważ pozostawała na drzewach nawet podczas zimy, kiedy traciły one liście. 

Jemioła nie była natomiast ceniona w czasach starożytnych i w średniowieczu, traktowano ją raczej jako symbol bezwzględności i pasożytnictwa. Około roku 1600 zaczęto jemiołą ozdabiać domy na święta. Ze względu na dwuznaczny wygląd soku z nasion jemioły, była ona kojarzona z płodnością.

Na przestrzeni wieków wykorzystywano silnie klejące właściwości owoców jemioły. Jej nazwa łacińska oznacza właśnie klej. Przez wieki robiono z niej klej służący do łapania małych ptaków. Podobno odradza się parkowanie pod jemiołą, ponieważ nasiona które spadną na karoserie są trudne do usunięcia.

Jemioła nie występuje na buku i dębie, może natomiast zaatakować drzewa iglaste. Powoduje straty w drzewostanie, ponieważ pozbawia nosiciela wody i substancji odżywczych oraz zwiększa ryzyko powalenia drzewa przez wiatr. Jemiołę usuwa się ręcznie, co jest niebezpiecznym zajęciem. Samo usunięcie krzaka jemioły sprawia, że odrasta on w ciągu 2 - 3 lat, dlatego zwykle usuwa się całą zakażoną gałąź.

źródło - https://jerzym.flog.pl/wpis/13924578/jemioluszka-bombycilla-garrulus--12--na-jemiole

Jemioła jest pożywieniem dla wielu gatunków zwierząt, od niej wzięła się też nazwa ptaka - jemiołuszka.

Jak działa jemioła?

Przede wszystkim - jest rośliną bardzo silnie działającą, dlatego przed jej zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem. Jemioła wspiera funkcjonowanie naczyń krwionośnych i zapobiega pękaniu ich ścian. Zwyczajowo stosowano ją w nadciśnieniu oraz zaburzeniach układu nerwowego. Jemioła działa uspokajająco i przeciwskurczowo, może mieć też działanie poronne.
W medycynie chińskiej wykorzystywano natomiast działanie przeciwreumatyczne i przeciwbólowe tej rośliny. Wykazuje też działanie przeciwwirusowe, obecnie trwają badania nad stosowaniem jemioły w chorobie nowotworowej. 

Jemioła jest silnie toksyczna, szczególnie jeśli stosuje się ją przez dłuższy czas. W sieci znalazłem opis przypadku kobiety, która z powodu regularnego przyjmowania tabletek z jemiołą, była kilkukrotnie hospitalizowana na zapalenie wątroby. Trujące działanie w jemiole wykazują dwie substancje, wiskotoksyna oraz foratoksyna, których działanie jest podobne do rycyny. 
Co ciekawe, raczej nie odnotowano przypadków śmierci po spożyciu jemioły.

W jakiej formie można przyjmować jemiołę?

Jemioła jest dostępna w formie herbaty, wyciągu alkoholowego i tabletek. 
W Szwajcarii opracowano lek o nazwie Iscador, którego głównym składnikiem jest jemioła. Iscador wpływa korzystnie na odporność i jest stosowany u pacjentów z nowotworami.
Można zadać sobie pytanie - czy jeżeli jemioła jest tak trująca, to czy powinna być sprzedawana? Ja na nie nie umiem odpowiedzieć :) Można by zażartować, że BIG PHARMA JESZCZE NIE POŁOŻYŁA NA NIEJ SWOICH ŁAP :)

Jeśli artykuł Ci się podobał, polub go na Facebooku lub udostępnij swoim znajomym

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

🏠📱Pożegnanie ze smart home, czyli lepsze wrogiem dobrego📱🏠

Najostrzejsze zupki chińskie

🥒🍹Beninkaza szorstka (Benincasa hispida) - zrobisz z niej i herbatę, i gulasz🍹🥒