馃尶Adaptogeny #3 - Chaga, czyr, huba brzozowa馃尶
Ostatnio produkty pochodzenia rosyjskiego nie maj膮 zbyt dobrej prasy. Chcia艂bym jednak wspomnie膰 o ciekawym surowcu zielarskim, jakim jest czaga, pochodz膮ca z Syberii. Czaga, czyr, huba brzozowa, b艂yskoporek podkorowy, to paso偶ytniczy grzyb posiadaj膮cy szereg korzy艣ci zdrowotnych. Przyjmuje si臋 go najcz臋艣ciej w formie naparu lub wyci膮gu alkoholowego.
Czym s膮 grzyby Chaga?
Grzyb Chaga (Inonotus obliquus) to rodzaj grzyba, kt贸ry ro艣nie g艂贸wnie na korze brzozy w zimnym klimacie, np. w Europie P贸艂nocnej, na Syberii, w Rosji, Korei, p贸艂nocnej Kanadzie i na Alasce. Grzyb ma do艣膰 odra偶aj膮cy wygl膮d - wygl膮da jak czarna naro艣l. Mi przypomina mocno spalone drewno. W 艣rodku jest mi臋kki i pomara艅czowy. Naro艣l mo偶e mie膰 od 25 cm do nawet 40 cm. Grzyb powoduje obumieranie drewna.
Z du偶ym przybli偶eniem mo偶na por贸wna膰 je do dziwnych trufli, kt贸re r贸wnie偶 s膮 brzydkie z zewn膮trz, ale warto艣ciowe w 艣rodku. Kolor w 艣rodku jest z grubsza podobny.
Gratuluj臋 osobie kt贸ra pierwsza wpad艂a na pomys艂 by zaparzy膰 z tego grzyba herbat臋. Stosowano j膮 w krajach Europy p贸艂nocnej jako 艣rodek wzmacniaj膮cy i poprawiaj膮cy og贸lny stan zdrowia.
Grzyb wyrasta na drzewach li艣ciastych, takich jak topola, buk, grab czy klon. Mo偶na spotka膰 go tak偶e w Polsce, jednak wy艂膮cznie na brzozach. By膰 mo偶e grzyby rosn膮ce na innych drzewach wymagaj膮 syberyjskich mroz贸w. Nie s膮 one tak 艂atwe do zerwania z pnia jak na przyk艂ad huba.
Odchodz膮c od zastosowa艅 zielarskich - po wysuszeniu chaga stosowana by艂a do rozpalania ognia. By膰 mo偶e st膮d wywodzi si臋 jej nazwa.
Historia zastosowania chagi
Jakie sk艂adniki zawiera chaga?
- antyutleniacze
- kwas betulinowy
- fucoglucomannan
- melanina
- tryptofan
- terpeny
- b艂onnik
Potencjalne zastosowania chagi
- Zmniejszenie stan贸w zapalnych, co mo偶e mie膰 korzystny wp艂yw tak偶e na serce i RZS. Wiele chor贸b jest zwi膮zanych z przewlek艂ym stanem zapalnym.
- Zwi臋kszenie odporno艣ci - chaga podobno stymuluje wydzielanie cytokin (uwaga, to nie to samo co cytokininy). Dzi臋ki temu, organizm 艂atwiej radzi sobie z bakteriami i wirusami i w rezultacie, mo偶emy mniej chorowa膰 lub infekcje trwaj膮 kr贸cej.
- Poprawa stanu jelit - przez zmniejszenie stanu zapalnego oraz dostarczenie b艂onnika i fucoglucomannanu, kt贸ry wspiera wzrost korzystnej flory bakteryjnej.
- Potencjalne dzia艂anie przeciwnowotworowe, wynikaj膮ce z du偶ej zawarto艣ci antyutleniaczy, triterpen贸w i innych substancji kt贸re niszcz膮 kom贸rki rakowe.
- Obni偶enie poziomu glukozy we krwi
- Zmniejszenie poziomu niekorzystnego cholesterolu we krwi
- Zmniejszenie krzepliwo艣ci krwi, co mo偶e mie膰 zar贸wno korzystne, jak i niekorzystne dzia艂anie.
- Wsparcie organizmu przy dolegliwo艣ciach sk贸rnych, jak tr膮dzik, 艂uszczyca. W takich dolegliwo艣ciach stosuje si臋 chag臋 tak偶e zewn臋trznie.
Komentarze