🤯🎆Widłak goździsty i lycopodium - niesamowity surowiec roślinny🎆🤯

Widłaki to jedne z najbardziej niepozornych roślin. W Polsce występuje między innymi widliczka ostrozębna, podwodny Poryblin kolczasty i jeziorny, a także należące do rodziny widłakowatych (Lycopodiaceae) widłaczek, widlicz, wroniec i widłak goździsty.
Rośliny te mają świetność za sobą, są niepozorne i rzadko występują, przez co objęto je ochroną. Widłak goździsty, widłak jałowcowaty i widlicz spłaszczony dają jednak zarodniki, którym przypisuje się niemal magiczne właściwości. Gdy pracowałem w sklepie zielarskim, jeden z klientów, wyuczony na książkach o. Klimuszko, regularnie pytał o to czy mamy pyłek z widłaka. Niestety, nigdy nie udało się go sprowadzić.

Widłak goździsty - roślina torfowisk

Ta wieloletnia roślina dorasta do metra wysokości. Widłak wyglądem przypomina nieco skrzyp skrzyżowany z choinką. Jeśli znajdziesz gdzieś miejsce porośnięte widłakiem, prawdopodobnie będzie to jedna roślina, która rozwinęła się w dużą kolonię. Szczególnie często występuje w lasach iglastych, można go spotkać na całym świecie poza Antarktydą.. W miejscach podmokłych tworzy torfowiska. Widłak jest trujący, zawiera alkaloidy.
Jednym z zagrożeń dla widłaka goździstego było używanie go do dekoracji palm wielkanocnych. Wikipedia podaje, że obecnie za użycie widłaka w tym celu można zostać zdyskwalifikowanym z konkursu na najpiękniejszą palmę :).

Co jest takiego niesamowitego w zarodnikach widłaka (Lycopodium)?

W pierwszej kolejności zapraszam Cię do obejrzenia tego filmu.


Likopodium jest bardzo hydrofobiczne, a po wymieszaniu z powietrzem, w kontakcie z płomieniem daje niemal wybuch. Z tego powodu, wykorzystuje się go do sztuczek z płomieniami. Jego właściwości wynikają ze specyficznej budowy - zawiera bardzo małe cząsteczki. Składają się z:

  • substancji terponowo-woskowych
  • celulozy
  • tłuszczy i kwasów tłuszczowych
  • kwasów owocowych

Likopodium stosowano także do pobierania odcisków palców, robienia precyzyjnych odlewów oraz do powlekania pigułek w aptekarstwie. Dzięki niemu tabletki czy pigułki nie sklejały się. Stosowano go także wypełniacz w proszkach. Surowiec bardzo łatwo przemieszcza się, dlatego można go użyć do ilustracji przebiegu fal dźwiękowych, jak na tym filmie.


Jak podaje profesor Różański, lycopodium często fałszowano pyłkami innych roślin.

Zastosowania medyczne lycopodium

Widłak posiadał szereg zastosowań:

  • Leczono nim podrażnienia, także miejsc wrażliwych
  • Stosowano go na rany
  • Pomagał przy zatrzymaniu moczu
  • Stanowił alternatywę dla pudru dla dzieci

Pacjent o którym wspominałem na początku poszukiwał widłaka właśnie na rany. W tym zastosowaniu, pyłek hamuje stan zapalny, zmniejsza wysięk i osłania ranę jak naturalny opatrunek.

Obecnie odchodzi się od stosowania lycopodium, a sam widłak goździsty jest pod ochroną. Proszek można kupić w internecie i jest stosowany przede wszystkim w pokazach z ogniem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

🏠📱Pożegnanie ze smart home, czyli lepsze wrogiem dobrego📱🏠

Najostrzejsze zupki chińskie

🥒🍹Beninkaza szorstka (Benincasa hispida) - zrobisz z niej i herbatę, i gulasz🍹🥒