Co zamiast schabowego - czyli roślinna alternatywa dla mięsa



W tym wpisie chciałbym trochę opowiedzieć o ciekawych produktach zawierających bezmięsne białko dostępnych w sklepach.

Chyba największym grzechem dotyczącym diety Polaków, jest jedzenie zbyt dużej ilości mięsa. Polacy jedzą około 3 razy więcej mięsa niż powinni, a kuchnia naszych sąsiadów (zwłaszcza z zachodu), także zawiera mnóstwo mięsa. Niestety, ale mięso w sklepach (zwłaszcza to tanie, czyli kurczak), jest niskiej jakości i nie koniecznie służy zachowaniu zdrowia.

Produkcja mięsa ma także negatywny wpływ na środowisko, prowadząc do cierpienia zwierząt oraz marnowania ogromnej ilości wody.


Jedzenie mięsa jest mocno zakorzenione w naszej kulturze, jednak od czasu do czasu, warto zrobić sobie od tego trochę przerwy. Zobaczmy, jak się wtedy czujemy, zaobserwujmy zmianę samopoczucia. Warto to zrobić także dlatego, by poznać nowe produkty dostępne w sklepach, zwłaszcza, że teraz na półkach wcale nie brakuje wegetariańskich dań.

W tym artykule przedstawię kilka najważniejszych produktów, którymi można zastąpić mięso.

Białko sojowe

Czyli tak niedoceniane u nas kotlety sojowe. Kiedyś wydawały mi się jednym z najgorszych posiłków, jednak dobrze przygotowane (np z jakimś sosem i warzywami), wcale nie ustępują mięsu. Są przy tym absurdalnie tanie.

Białko sojowe powstaje z odwodnionej soi, która następnie formowana jest w różne kształty. Samo praktycznie nie ma smaku, ale bez problemu wchłonie na przykład umami z sosu sojowego lub rybnego.

Moim zdaniem, nie powinniśmy przesadzać z soją, ponieważ może ona zawierać fitohormony. Raz na jakiś czas jednak nie zaszkodzi - znaj proporcjum mocium panie.

Tempeh

Pochodzi z Indonezji, gdzie powstaje z fermentowanej soi. Podczas jego produkcji stosuje się grzyby ścinające białko, przez co zwiększa się jego przyswajalność. Tempeh jako jeden z niewielu produktów wege zawiera witaminę B12. W porównaniu do innych produktów z soi, zawiera znacznie mniej kwasu fitowego (niezdrowego dla organizmu).

Seitan 

Największy wróg każdego bezglutenowca. Seitan to gluten wypłukany z mąki pszennej. Posiada specyficzną konsystencję i daje się łatwo formować w różne kształty. W Polsce bez problemu kupisz na przykład hamburgera z seitanem.

Łubin

To roślina z rodziny bobowatych, która dopiero zdobywa popularność. Zawiera dużo białka, dobrze rośnie w naszej części świata. Można przyrządzać go w podobny sposób jak ciecierzycę.

Zielony groszek

Groszek jest niesłusznie traktowany jako jedynie dodatek do ziemniaków w towarzystwie marchewki. Zawiera dużo białka oraz potrzebnych witamin, a przy okazji, jest produktem niskowęglowodanowym. W sieci znajdziesz przepisy na przykład na kotlety z groszku.

Ciecierzyca

Zawiera bogactwo białka, żelaza i wapnia, a także dostarcza błonnika. To właśnie z ciecierzycy powstaje falafel i hummus.


Fasola

Fasola (niezależnie od odmiany), świetnie smakuje i dobrze łączy się z różnymi produktami. Dostarcza także szerokiej gamy składników odżywczych, w tym żelaza. Jest też fajna dlatego, że można ją kupić w puszce i tylko podgrzać. Hitem jest też fasola w sosie pomidorowym (można ją kupić np w Biedronce).

Grzyby

Najlepszy smak spośród tu wymienionych. Popularne pieczarki zawierają błonnik, sporo witamin i minimalną ilość kalorii. Osoby, które jedzą grzyby zamiast mięsa, albo zastępują nimi sporą jego część, łatwiej chudną i dostarczają sobie znacznie mniej tłuszczu. 

Ogłoszenia parafialne

Jeśli tekst Ci się podobał, polub stronę bloga na Facebooku! Możesz też zostawić komentarz lub zaproponować temat, o którym chciałbyś dowiedzieć się więcej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

🏠📱Pożegnanie ze smart home, czyli lepsze wrogiem dobrego📱🏠

Najostrzejsze zupki chińskie

🥒🍹Beninkaza szorstka (Benincasa hispida) - zrobisz z niej i herbatę, i gulasz🍹🥒