馃尰馃尰Wrotycz - toksyczne pi臋kno nie do ko艅ca zakazane przez UE馃尰馃尰

Wrotycz to jedno z 艂adniejszych zi贸艂, wyr贸偶nia si臋 pe艂nymi, 偶贸艂tymi kwiatami o charakterystycznym guzikowatym kszta艂cie. By艂 wykorzystywany w zio艂olecznictwie na r贸偶ne sposoby, jednak z czasem z niego zrezygnowano. Sta艂o si臋 to nie dlatego, 偶e zap艂aci艂a za to mityczna Big Pharma (czymkolwiek jest), tylko po prostu mia艂 zbyt wiele dzia艂a艅 ubocznych w stosunku do korzy艣ci kt贸re oferowa艂.

Wrotycz nale偶y do astrowatych, pochodzi z Europy i Azji i zosta艂 zawleczony do innych cz臋艣ci 艣wiata. Ro艣lina osi膮ga do 150 cm wysoko艣ci, jego li艣cie przypominaj膮 nieco li艣cie paproci. 

Historyczne zastosowania wrotyczu

Wrotycz stosowano od wiek贸w. Jego g艂贸wne zastosowania to:
  • zwalczanie paso偶yt贸w, a tak偶e ochrona przed paso偶ytami kt贸re mog膮 by膰 przenoszone przez rybie mi臋so
  • zmniejszenie b贸lu w stanach reumatycznych
  • ulga w gor膮czce
  • zwalczanie pryszczy
  • dbanie o sk贸r臋
  • w du偶ych dawkach wykorzystano go do aborcji, a w ma艂ych mia艂 u艂atwia膰 pocz臋cie
  • leczenie nu偶e艅ca i wszawicy
  • odstraszania myszy
Angloj臋zyczna Wikipedia podaje, 偶e wk艂adano wrotycz do trumien by uchroni膰 zw艂oki przed nieuchronnym rozk艂adem. Pono膰 przynosi艂o to pewne skutki. 
Za pomoc膮 wrotyczu odstraszano komary przynosz膮ce malari臋, niestety jednak te same komary (zapewne samce), od偶ywia艂y si臋 nektarem wrotyczu. 



Skuteczniejszy okaza艂 si臋 jako 艣rodek odstraszaj膮cy inne owady, jak chrz膮szcze, muchy czy mr贸wki. Szkoda 偶e nie wiedzia艂em o tym kilka lat temu, gdy walczy艂em z mr贸wkami. Po wynalezieniu DEET w latach 50 XX wieku przestano eksperymentowa膰 z tworzeniem komercyjnych preparat贸w na bazie wrotyczu. 
Obecnie na portalach aukcyjnych mo偶na znale藕膰 ekstrakt z wrotyczu na opuchlaki i p臋draki. 

Jakie szkodliwe efekty wywo艂uje wrotycz?

Ro艣lina zawiera olejek eteryczny bogaty w tujon kt贸ry powoduje uszkodzenie w膮troby, uk艂adu nerwowego oraz m贸zgu. Powoduje te偶 podra偶nienie, krwiomocz i halucynacje. W du偶ych dawkach i przyjmowany przez d艂ugi czas, mo偶e by膰 przyczyn膮 艣mierci. Wrotycz powoduje jeszcze jeden problem - dotykanie jego li艣ci powoduje reakcj臋 alergiczn膮. Jego dzia艂anie jest bardzo podobne do tui. Sk艂ad wrotyczu jest bogaty - zawiera laktony, kwasy owocowe, diosmin臋, fitosterole i inne substancje. 

Jest te偶 ro艣lin膮 inwazyjn膮 i w niekt贸rych krajach (jak w USA), jest zakazany i t臋piony. W Polsce spotka艂em wrotycz tylko raz, na skwerku obok mojego bloku na S艂u偶ewcu. 

Kwiaty wrotyczu pachn膮 intensywnie kamfor膮 i rozmarynem, co mo偶na wykorzysta膰 na w艂asn膮 korzy艣膰. Mianowicie ten silny zapach odstrasza komary. Aby pozby膰 si臋 z domu owad贸w, mo偶na zrobi膰 potpourri z dodatkiem jego kwiat贸w. Po偶yteczne owady, jak pszczo艂y czy biedronki, bardzo lubi膮 wrotycz. 

Uwaga - sensacja - na wrotyczu 偶eruje pi臋kny chrz膮szcz Chrosolina graminis. Owad ten uodporni艂 si臋 na trucizny kt贸re zawiera wrotycz*. Kiedy艣 nad Bugiem obserwowa艂em inne chrz膮szcze z rodziny z艂otkowatych kt贸re wygl膮daj膮 niemal tak samo. Ten konkretny gatunek 偶eruje jedynie na wrotyczu.

Wracaj膮c do szkodliwo艣ci wrotyczu - w sieci znajdziecie mn贸stwo stron kt贸re namawiaj膮 do eksperymentowania na w艂asnym zdrowiu, pij膮c wrotycz zw艂aszcza na paso偶yty. Stanowczo odradzam takie zachowanie, natomiast my艣l臋 偶e warto wypr贸bowa膰 jego dzia艂anie przeciwko owadom. M贸wienie 偶e wrotycz jest ro艣lin膮 zakazan膮 jest k艂amstwem. Kwiat wrotyczu oferuje mi臋dzy innymi firma Dary Natury, jego nasiona s膮 powszechnie dost臋pne. Mo偶na kupi膰 kapsu艂ki z wrotyczu maruna (inny gatunek) a tak偶e olejek z wrotyczu na sk贸r臋. Ma艂o skuteczne te unijne zakazy :p

Podsumowuj膮c - wrotycz jest toksyczn膮 ro艣lin膮 kt贸ra daje jednak szereg korzy艣ci dla cz艂owieka. Dzi臋ki niej, mo偶na pozby膰 si臋 uci膮偶liwych owad贸w. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najostrzejsze zupki chi艅skie

Lizbona > Alfama - moje wra偶enia

馃И馃摚R贸偶eniec G贸rski: Naturalny adaptogen na wypalenie zawodowe馃摚馃И